Ny folder viser vej til de mange kulturelle tilbud i Aabenraa Kommune.
Aabenraa Kommune summer af kultur for, med og af børn og unge. Ved hjælp af en ny folder giver Aabenraa Kommune et overblik over alt det du kan melde dig til, hvadenten det er i forbindelse med skole og pasningstilbud eller i fritiden sammen som familie.
Børn og unge kan spille og opleve musik og teater, skrive, læse og fortælle, se film og arbejde med billedkunst. Ved siden af de faste tilbud i folderen, er der også pakket en børnekulturel rygsæk med nye aktiviteter for børn fra 0-16 år. Aabenraa Kommune har bedt professionelle kunstnere om at udfordre børn og unge med blandt andet dans, animation og fortælling.
Aabenraa Kommune satser på kultur for børn og unge. Ikke blot fordi det er udfordrende, udviklende og med til at give børnene fælles oplevelser. Men også fordi det sætter gang i kreative iværksætter-hjerner.
De børn, der dyrker musik, dans, farver og bevægelse, klarer sig bedre i de boglige fag. Det gør børnene bedre rustet, når det gælder job og uddannelse – ja, det er en investering, der kommer til at gavne os alle. Jo mere I benytter tilbudene, jo mere får vi ud af investeringen.
For yderligere informationer kontakt
Kulturkoordinator Charlotte Helt Brunsgaard, tlf. 7376 7209
Kultur- og fritidskonsulent Anne Kathrine Hviid Bagger, tlf, 7376 8234












