Motionstilbud for seniorer

    Badminton og Bordtennis

    • Hvor: Grænsehallerne, hal 1 eller 3, Kruså

      Hvornår: Mandag og onsdag fra 09.30-11.30 (sept-april).

      Kontaktperson: Helle Hansen tlf. 6160 8045

      Forening: Bov IF

    • Hvor: Arena Aabenraa, Aabenraa

      Hvornår: Mandag, tirsdag, onsdag og torsdag

      Kontaktperson: Jørgen Clausen tlf. 3042 2992

      Forening: Ældre Sagen, Aabenraa

    • Hvor: Arena Aabenraa hal 2, Aabenraa

      Hvornår: mandag 10-11 torsadg 13-14. sept. - april. 

      Kontaktperson: Herbert Hansen tlf. 4040 5220

      Forening: Aktive Ældre

    • Hvor: Agoraen, Høje Kolstrup, Aabenraa

      Hvornår: Tirsdag 19.00-21.00 og 21.00-22.00

      Kontaktperson: Leif Holthusen Iversen tlf. 4056 1952

      Forening: Aabenraa Firma & Senior Idræt

    • Hvor: Arena Aabenraa, hal 3

      Hvornår: Tirsdag 10.00-11.00 gymnastik, 11.00-12.00 petanque, floorball og badminton

      Kontaktperson: Lone Beck Hansen tlf. 3051 6287

      Forening: Aabenraa Senioridræt / Sjov Motion

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 14.00-16.00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    • Hvor: Sportscentrum, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 15.00-17.00

      Kontaktperson: Ebbe Worm tlf. 5485 8657

      Forening: Ældre Sagen, Aabenraa

    • Hvor: Agora Hallen, Nyløkke 2, Aabenraa

      Hvornår: Fredage kl. 9.00-10.30 fra sept.-maj

      Kontaktperson: Laila Sølvhøj tlf. 2010 4119

      Forening: Aabenraa Firma & Senior Idræt - Multimotion

    Balancehold

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 10.00-11.30

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    • Hvor: Valdemarshus Aktivitetscenter, Valdemarsgade 11 

      Hvornår: Mandag kl. 14-15 (aug. - jun.)

      Kontaktperson: Lene 43695542

    Billard

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Tirsdag, onsdag og torsdag 09.00-11.00 

      Kontaktperson: Børge Schmidt tlf. 2326 3587

    • Hvor: Grænsehallerne, i kælderen, Kruså

      Hvornår: Mandag og torsdag 9.30-12.00 hele året

      Kontaktperson: Benny Larsen tlf. 5192 5803

      Forening: Ældre Sagen, Bov

    • Hvor: Løjt Skoles SFO, Løjt Skolegade 14, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 14.30 i ulige uger

      Kontaktperson: Birger Thomsen tlf. 2855 0325

      Forening: Løjt Sogns Pensionistforening

       

    Bowling

    • Hvor: Sportscentrum, Industrivej 8 Aabenraa

      Hvornår: Tirsdag 10.00-12.00

      Kontaktperson: Poul Kaltoft tlf. 6177 9022

      Forening: Aabenraa Senior Bowl

    • Hvor: Arena Aabenraa, Hjelmalle, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 10.00-11.00

      Kontaktperson: Jørgen Callesen tlf. 2146 6769

      Forening: Ældre Sagen, Rødekro

    Cirkeltræning

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa 

      Hvornår: Tirsdag 11:00-12:00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    Cykelture

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 10.00-13.00

      Kontaktperson: Hans Chr. Hansen tlf. 2967 8270

      Forening: Ældre Sagen, Aabenraa

    • Hvor: Fra 123-tanken i Bylderup Bov, Bygade 25.

      Hvornår: Onsdag 19.00

      Kontaktperson: Tlf. 2325 5608

      Forening: Aabenraa Firma og senioridræt

    Dans

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 10.00-12.00

      Kontaktperson: Bothilde Vølkers tlf. 5151 1655

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 15.30-17.00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 14.00-15.00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    • Hvor: Grænsehallerne, Multisalen, Kruså

      Hvornår: Onsdag kl. 18.30-20.00 (sept.-nov + jan-april).

      Kontaktperson: Lis tlf. 6178 4718

      Forening: Hollydance  

    • Hvor: Grænsehallerne, Multisalen, Kruså

      Hvornår: Mandag kl. 10.00-11.30 (sept.-nov + jan-april).

      Kontaktperson: Lis tlf. 6178 4718

      Forening: Hollydance  

    • Hvor: Valdemarshus Aktivitetscenter, Valdemarsgade 11, Padborg 

      Hvornår: Torsdag kl. 19-22 (sept.-apr.)

      Kontaktperson: Anna-Marie tlf. 2071 2794

    • Hvor: Rebbølcentret, Bolderslev

      Hvornår: 1 gang om måneden

      Kontaktperson: Andreas Brandenhoff tlf. 7464 6502

    • Hvor: Borgerhuset, Østergade 40, Rødekro

      Hvornår: Tirsdag 14.00

      Kontaktperson: Elli Deele tlf. 7466 4950

      Forening: Rødekro og Omegns pensionistforening

    • Hvor: Borgerhuset, Tinglev Midt 2, Tinglev

      Hvornår: Mandag i ulige uger 13.30

      Kontaktperson: Tlf. 2145 3849

      Forening: Tinglev/Uge Pensionistforening

    Dart

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 14.00-16.00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Borgen, Byvænget 6, Stubbæk

      Hvornår: Tirsdag kl. 14.00-16.00

      Kontaktperson: Konny Lorenzen tlf. 2011 9260

      Forening: Ensted Sogns Seniorklub

       

    Discgolf

    • Hvor: Stadionvej (skråt over for Egevænget v/træskilt)

      Hvornår:Lørdag kl. 10.30 (om vinteren), Mandag kl. 19.00 (Om sommeren)

      Kontaktperson: Paul Fuglsang tlf. 51548161

      Forening: Bolderslev-Vollerup Ungdomsforening

    Fitness

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag-fredag kl. 09.00-15.00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    • Hvor: Fitness Syd, Lille Kolstrup 20, Aabenraa

      Hvornår: Alle dage. Se hjemmeside.

      Kontaktperson: tlf. 2790 9345

       

       

    • Hvor: Local Fitness Aabenraa, Petersborg 1A

      Hvornår: Se hjemmeside.

      Kontaktperson: tlf. 7174 1717

       

    • Hvor: LOOP, Møllemærsk 24, Aabenraa

      Hvornår: Se hjemmeside

      Kontaktperson: tlf. 4174 6244

       

    • Hvor: Grænsehallerne på 1. sal., Kruså

      Hvornår: Hele året 06.00-23.00

      Kontakt: Reception mandag 13.00-14.30 på tlf. 7174 1717

       

    • Hvor: Local Fitness Østergade 63, 6230 Rødekro

      Hvornår: Se hjemmeside.

      Kontaktperson: tlf. 7174 1717

       

    • Hvor: LOOP, Rødekro Midt 5, 6230 Rødekro

      Hvornår: Se hjemmeside

      Kontaktperson: tlf. 4174 6262

       

    • Hvor: Enstedhallen, Stubbæk Skolegade 10, Aabenraa

      Hvornår: Alle dage 05.00-24.00.  Fysioterapeut til stede 10.00-11.00 og torsdag 15.00-16.00. Andre frivillige mandag 18.30-20.00, onsdag 18.30-20.00 og lørdag 10.00-11.30.

      Kontaktperson: Mette Bendix Nielsen tlf. 2725 5442, mail: sejsbjerg28@webspeed.dk. Eller www.enstedhallen.dk    

       

    • Hvor: Aktivitetscenter Grønnevej 42 i Tinglev

      Hvornår: Mandag 12.30-16.00, tirsdag 09.00-16.00, onsdag 12.30-16.00

      Kontaktperson: Fleur Mørk tlf. 4138 4180

    Gymnastik

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Tirsdag 10:00-11:00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 11:30-13:30 

      Kontaktperson: Jürgen Jessen Christensen tlf. 2390 6371

    • Hvor: Nygadehuset, Nygade, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 10:00-11:00

      Kontaktperson: Helga Schmidt tlf. 74 62 29 00

      Forening: Mandagsklubben Union

    • Hvor: Grænsehallerne, hal 3. Kruså

      Hvornår: Torsdag kl. 11-12 (sept.- dec. + jan. - apr.)

      Kontaktperson: Anne Marie 21261184 Charlotte 21784130

      Forening: Ældresagen Bov

    • Hvor: Gennerhallen, Genner Bygade 1, Rødekro

      Hvornår: Mandag 14.30-16.00. Okt. - mar.

      Kontaktperson: Anne Marie 2125 8581

      Forening: Genner IF

    • Hvor: Valdemarshus Aktivitetscenter, Valdemarsgade 11 

      Hvornår: Mandag kl. 10-11 (sept. - apr.)

      Kontaktperson: Evelyn 74672244

    • Hvor: Valdemarshus Aktivitetscenter, Valdemarsgade 11 

      Hvornår: Mandag kl. 8.45-9.45 og 11.30-12.30 (Aug. - juni).

      Kontaktperson: Bente 7376 8464

    • Hvor: Valdemarshus Aktivitetscenter, Valdemarsgade 11, Padborg 

      Hvornår: Fredag kl. 10:00-12:00 (hele året med undtagelse af juli)

      Kontaktperson: Claus tlf. 2031 9053

    • Hvor: Enstedhallen, Stubbæk

      Hvornår: Fredag 09.30-10.30

      Kontaktperson: Else Gehrke Hansen tlf. 6160 3249

      Forening: Ensted IF - Senior Idræt

    • Hvor: Felstedhallen, Sønderborgvej 129.

      Hvornår: Hver 2. tirsdag i uligeuger 14:15-16:15

      Kontaktperson: Ingelise 4042 6326

      Forening: Lundtoft IF - Sjov Motion M/K60++

    • Hvor: Hellevad Skole, Skolegade 8-10, Hellevad

      Hvornår: Mandag 08:30-09:30

      Kontaktperson: Bente Sørensen tlf. 74 66 93 62

      Forening: Senior Idræt DGI

    • Hvor: Hjordkær Hallen, Kirkegade 20, 6230 Rødekro

      Hvornår: Fredag 10-11.30

      Kontaktperson: Kæthe Paulsen tlf. 26 37 08 30

      Forening: Hjordkær Ungdoms og Idrætsforening - Senior Idræt

    • Hvor: Kliplev Hallen, Kliplev, Aabenraa

      Hvornår: Hver 2. onsdag 09:00-11:00

      Kontaktperson: Marianne Koch tlf. 5152 2682

      Forening: Senior Idræt

    • Hvor: Løjthallen hal 2, Skolegade 17, Løjt

      Hvornår: Torsdag 10-12, aug.- marts

      Kontaktperson: Bruno (instruktør) Karens (hjælpeinstruktør) 2114 9037

      Forening: Løjt IF

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 15:15-16:30

      Kontaktperson: Elna Kofoed tlf. 61 38 64 60

      Forening: Gigtforeningen

    • Hvor: Arena Aabenraa, hal 3

      Hvornår: Tirsdag 10:00-11:00 gymnastik, 11:00-12:00 petanque, floorball og badminton

      Kontaktperson: Lone Beck Hansen tlf. 3051 6287

      Forening: Aabenraa Senioridræt / Sjov Motion

    • Hvor: Varnæs-Bovrup Aktivcenter, Bytoften 13, Bovrup

      Hvornår: Mandag 09:00-10:00. Sept til marts 

      Kontaktperson: Ingelise Lauritzen tlf.: 4042 6326,

      Forening: Lundtoft Idrætsforening

    • Hvor: Varnæs-Bovrup Aktivcenter, Bytoften 13, Bovrup

      Hvornår: Mandag 19:00-20:00. Sept - marts

      Kontaktperson: Ingelise Lauritzen tlf.: 4042 6326,

      Forening: Lundtoft Idrætsforening

    • Hvor: Rødekro Hallen, Østergade 40B, Rødekro

      Hvornår: Torsdag 10:00-12:00

      Kontaktperson: Birte Petersen tlf. 7466 1803

      Forening: Rødekro IF - Senior Idræt

    • Hvor: Tinglevhallen, Tinglev

      Hvornår: Tirsdag 15:30

      Kontaktperson: Tlf. 5329 0188

      Forening: Tinglev/Uge Pensionistforening

    • Hvor: Hærvejskolen, Vestergade 14, Rødekro

      Hvornår: Mandag 9-10 (fra uge 38)

      Kontaktperson: Tove på tlf. 2070 3975 eller Unni på tlf. 2498 0317

      Forening: Rødekro IF

    Gåture og stavgang

    • Se her

      Tryk på "Se her" og få et overblik over 28 forskellige gåture rundt i kommunen. Måske er der et gåhold lige i nærheden af dig.

    Hockey / Floorball

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 11:30-13:30

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Arena Aabenraa, hal 3

      Hvornår: Tirsdag 10:00-11:00 gymnastik, 11:00-12:00 petanque, floorball og badminton

      Kontaktperson: Lone Beck Hansen tlf. 3051 6287

      Forening: Aabenraa Senioridræt / Sjov Motion

    • Hvor: Agoraen, Høje Kolstrup, Aabenraa

      Hvornår: Fredag 09:00-10:15

      Kontaktperson: Laila 2010 4119

      Forening: Aabenraa Fima & Senior Idræt

    • Hvor: Rødekrohallen, Østergade 40B, Rødekro

      Hvornår: Mandag kl. 10:00-12:00 fra okt.

      Kontaktperson: Kaj Tidemann tlf. 4241 5497

      Forening: Ældre Sagen, Rødekro

    • Hvor: Tinglev Fritidscenter, Nørremarken 44, Tinglev

      Hvornår: Mandage kl. 19-20 (sept.- apr.)

      Kontaktperson: Birgit 5329 0188 (sms først)

      Forening: Tinglev IF

    • Hvor: Felsted Hallen, Sønderborgvej 129.

      Hvornår: Mandag 15.30- 16.30

      Kontaktperson: Mikkel 22952644

      Forening: Felsted IF

    • Hvor: Bylderup Idrætscenter, Slogsherredsvej 39, Bylderup-Bov 

      Hvornår: Mandag 20.00 – 21.00

      Kontakt: Jens på 23112764 

    • Hvor: Kliplevhallen, Skolegade 13, Kliplev, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 16.15-17.15

      Kontaktperson: Severin tlf. 2364 0172

      Forening: Lundtoft Gymnastik

    Kegling

    • Hvor: Kegleklubbens baner på Løgumklostervej 9, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag kl. 09:00-13:00 fra slut sept.

      Kontaktperson: Svend Aage Nissen tlf. 2366 8073

      Forening: Ældre Sagen, Rødekro

      OBS: Der kan forekomme venteliste

       

    • Hvor: Kegleklubbens baner på Løgumklostervej 9, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 10:00-11:30 og torsdag 11:30-13:00

      Kontaktperson: Herbert Hansen tlf. 4040 5220

      Forening: Aktive Ældre, Aabenraa

    • Hvor: Kegleklubbens baner på Løgumklostervej 9, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 14:00-15:30, tirsdag 13:00-14:30, torsdag 09:30-16:00

      Kontaktperson: Knud Nielsen tlf. 7462 0011 / 2049 6266

      Forening: Ældre Sagen, Aabenraa

    Krolf

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 13:30-15:00

      Kontaktperson: Rudi tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Stadionvej (skråt overfor Egevænget v/træskilt)

      Hvornår: Tirsdage kl. 9.30-11.30 Hele året. Onsdage kl. 18.30-20.00 (om sommeren)

      Kontaktperson: Leif Hinrichsen 21791034

      Forening: Bolderslev-Vollerup Ungdomsforening

    • Hvor: Ældrecenteret Løjt, Kirketoften 60, Løjt Kirkeby

      Hvornår: Mandag 19.00, onsdag 10.00 og 14.00

      Kontaktperson: Aage Hansen 2627 7783

      Forening: Løjt Sogns Pensionistforening

    • Hvor: Ved Rødekrohallen, Østergade 40 b, Rødekro

      Hvornår: Tirsdage kl. 14.00-15.30 hele året

      Kontaktperson: Peter Asmussen tlf. 2242 9085

      Forening: Ældre Sagen, Rødekro

    • Hvor: Ved Rødekrohallen, Østergade 40b, Rødekro

      Hvornår: Mandag kl. 18.00 fra okt.

      Kontaktperson: Peter Asmussen 2242 9085

      Forening: Ældresagen Rødekro

    • Hvor: Grænsehallerne hal 3. Kruså

      Hvornår: Mandag 9.30-11.30 (nov. - marts)

      Kontaktperson: Kai 23633356

      Forening: Ældresagen Bov

    • Hvor: Rødekrohallen, Østergade 40b.

      Hvornår: Mandage 8.30-10 fra oktober

      Kontaktperson: Peter Asmussen 2242 9085

      OBS: Der kan forekomme venteliste.

    • Hvor: Arena Aabenraa, hal 3

      Hvornår: Onsdag 14.00 - 16.00

      Kontaktperson: Søren Holst tlf. 5116 8103

      Forening: Aabenraa Firma & Senior Idræt

    • Hvor: Hjordkærhallen, Hjordkær

      Hvornår: Onsdag 15.00-17.00 og fredag 10.00-12.00

      Kontaktperson: Solveig Hansen tlf. 2184 1415

      Forening: Seniorklub Hjordkær

    • Hvor: Langebro 36a  Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 09:15-12:00, torsdag 18:30 og søndag 10:00-12:00.

      Vi starter ca. 15. april og slutter ca. 15. oktober. Om vinteren spilles der i Aabenraa Arena, hal 3 hver onsdag fra kl. 14.00 til 16.00

      Kontaktperson: Søren Holst 5116 8103

      Forening: Aabenraa Firma og Senior Idræt

    • Hvor: Rebbølcentret, Vollerupvej 45, Bolderslev

      Hvornår: Mandag og fredag 13:00

      Kontaktperson: Tlf. 6127 1859 eller 7464 6562

      Forening: Ældre Sagen, Tinglev

    • Hvor: Rebbølcentret, Vollerupvej 45, Bolderslev

      Hvornår: 1. og 3. fredag i måneden 13:00

      Kontaktperson: Andreas Brandenhoff tlf. 7464 6502

      Forening: Ældre Sagen, Tinglev

    Meditation og Yoga

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 14:15-15:15

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 10:00-11:00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Fredag 09:00-10:00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    Motion med forskellige aktiviteter

    • Hvor: Urnehovedhallen, Bolderslev Fritidscenter, Stadionvej 36

      Muligheder: Seniordans, curling, bob, boule, hockey og afspænding

      Hvornår: Torsdage kl. 09.30-11.30 (okt.-marts)

      Kontaktperson: Mie Bach tlf. 6049 6809 

    • Hvor: Agora Hallen, Nyløkke 2, Aabenraa

      Hvornår: Fredage kl. 9.00-10.30 fra sept.-maj

      Kontaktperson: Laila Sølvhøj 2010 4119

      Forening: Aabenraa Firma & Senior Idræt

    • Hvor: Grænsehallerne, hal 3, Kruså

      Hvornår: Tirsdag kl. 9.30-11.30 (sept - april)

      Aktiviteter: boldaktivitet, dans og/el gymnastik

      Kontaktperson: Anne Marie 21261184, Anna-Marie 20712794, Annette 20747685

      Forening: Holbøl IF

    • Hvor: Arena Aabenraa, hal 3

      Hvornår: Tirsdag 10:00-11:00 gymnastik, 11:00-12:00 petanque, floorball og badminton

      Kontaktperson: Lone Beck Hansen tlf. 3051 6287

    Naturtræning / Motion i det fri

    • Hvor: Genner bygade 1. På Genner sportsplads ved Hallen.

      Hvornår: Onsdag kl. 17-18. (sept. til marts)

      Kontaktperson: Eva 25292862

      Forening: Genner IF

    Petanque

    • Hvor: Borgen, Byvænget 6, Stubbæk

      Hvornår: Tirsdag 14:00-16:00

      Kontaktperson: Konny Lorenzen tlf. 20 11 92 60

      Forening: Ensted Sogns seniorklub

    • Hvor: Ældrecenteret Løjt, Kirketoften 60, Løjt Kirkeby

      Hvornår: Tirsdag 09:30

      Kontaktperson: Erik Asmussen, tlf. 61 76 11 00

      Forening: Løjt Sogns Pensionistforening

    • Hvor: Aabenraa Stadion, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 10:00-12:00

      Kontaktperson: Lilly Andersen tlf. 4183 0840

      Forening: Aabenraa Firma & Senior Idræt

    • Hvor: Arena Aabenraa, ved svømmehallen

      Hvornår: Tirsdag 09:30

      Kontaktperson: Tage Laursen tlf. 74 61 80 38

      Forening: Ældre Sagen, Aabenraa

    • Hvor: Petanquebanen ved Genner Hallen

      Hvornår:  Tirsdage kl. 14:30 - 16:00  og Onsdage kl. 18:30 - 20:00 april til sept. 

      Kontaktperson: Anne Marie 21258581 / 7469 8681

      Forening: Genner IF

    • Hvor: Rebbølcentret, Vollerupvej 45, Bolderslev

      Hvornår: Tirsdag 09:30 og torsdag 13:30

      Kontaktperson: Tlf. 9115 2875

      Forening: Ældre Sagen, Tinglev

    • Hvor: Arena Aabenraa, hal 3

      Hvornår: Tirsdag 10:00-11:00 gymnastik, 11:00-12:00 petanque, floorball og badminton

      Kontaktperson: Lone Beck Hansen tlf. 3051 6287

      Forening: Aabenraa Senioridræt / Sjov Motion

    Pilates

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 13:30-14:30

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    Skydning

    • Hvor: Hærvejsskolen, Vestergade 14

      Hvornår: Torsdage kl. 10-12 sept.- april.

      Kontaktperson: Niels Erik Palle 2066 2992

      Forening: Skytteforeningen

    SMART træning / Brain fitt

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 09:30-10:30

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 10:30-11:30

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Hærvejsskolen, Vestergade 14, Rødekro

      Tirsdag 17-18

      Kontaktperson: Laura 30 26 15 77

      Forening: Rødekro IF

    Stolegymnastik

    • Hvor: Borgen, Byvænget 6, Stubbæk

      Hvornår: Onsdag 10:00-11:30

      Kontaktperson: Konny Lorenzen tlf. 20 11 92 60

      Forening: Ensted Sogns Seniorklub

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 14:30-16:00

      Kontaktperson: Else Teichert tlf. 73 76 76 16

    • Hvor: Gymnastiksalen på Den tyske skole, Østergade 49, Rødekro. Igennem den blå dør, over skolegården og ned af trappe eller slisk. 

      Hvornår: Mandag kl. 15.15-16.15

      Kontaktperson: Maja 2244 2139

      Forening: Donnerstagsklub

    • Hvor: Grænsehallerne, gymnastiksal, Kruså.

      Hvornår: mandag kl. 10-11 (sept.-dec. + jan. - mar.)

      Kontaktperson: Helga 2985 4644

      Forening: Ældresagen Bov

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 10:00-11:30

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 73 76 76 16

    Svømning / varmvandstræning / vandarobic

    • Hvor: Svømmehallen i Arena Aabenraa, Aabenraa

      Hvornår: Torsdag 14.00-15.00

      Kontaktperson: tlf. 7462 7400

       

    • Hvor: Svømmehallen, Arena Aabenraa, Aabenraa

      Hvornår: Tirsdag 14.30-16.00

      Kontaktperson: tlf. 7462 7400

    • Hvor: Svømmehallen, Østergade 61, Rødekro

      Hvornår: Onsdag 12.30-13.30

      Kontaktperson: tlf. 7376 8888

    • Hvor: Svømmehallen, Plantagevej 2B, Bov

      Hvornår: Torsdag 14.30-15.30

      Kontaktperson: tlf. 7376 8780

    Tennis og Pickleball

    • Hvor: Aabenraa Tennisklub. Vestvejen 25, Aabenraa.

      Hvornår: Mandag kl. 09.00-10.00

      Kontaktperson: Else Marie Westergaard tlf. 29 61 86 91

      Se mere på hjemmesiden for Aabenraa Tennisklub.

       

    • Hvor: Løjt Hallen, Løjt Kirkeby, Aabenraa

      Hvornår: Onsdag 15.30-17.00

      Kontaktperson: Leif Iversen tlf. 4056 1952

      Forening: Aabenraa Fima & Senior Idræt

    • Hvor: Agora Hallen, Nyløkke 2, Aabenraa

      Hvornår: Fredage kl. 9.00-10.30 fra sept.-maj

      Kontaktperson: Laila Sølvhøj tlf. 2010 4119

      Forening: Aabenraa Firma & Senior Idræt - Multimotion

    Venepumpetræning

    • Hvor: Kirsebærhavens Aktivitetscenter, Kallemosen 58, Aabenraa

      Hvornår: Mandag 13.00-14.00

      Kontaktperson: Joanna Wolf tlf. 7376 7616

    Tæppecurling

    • Hvor: Rødekrohallen, Østergade 40b

      Hvornår: Mandage 10.00-12.00 fra Okt.

      Kontaktperson: Kaj Tidemann tlf. 4241 5497, Poul Erik Pedersen tlf. 2217 3059

      Forening: Ældre Sagen, Rødekro