Byrådsmedlemmer

Byrådet består af 31 medlemmer, som fordeler sig med 11 medlemmer fra Venstre, 2 medlemmer fra Slesvigsk Parti, 3 medlemmer fra Dansk Folkeparti, 2 medlemmer fra Det Konservative Folkeparti, 9 medlemmer fra Socialdemokratiet, 1 medlem fra Socialistisk Folkeparti og 1 medlem fra Enhedslisten, 1 medlem fra Liberale Alliance og 1 medlem uden parti.

Byrådet

  • Thomas Andresen

    Thomas Andresen
    Venstre

    Borgmester

    tlf. 7376 7332
    mobil: 4015 4550
    tand@aabenraa.dk

    Nørremarken 11
    6360 Tinglev

  • Kirsten Nørgård Kristensen

    Kirsten Nørgård Christensen
    Venstre

    Formand for Børne- og Uddannelsesudvalget

    tlf. 5131 4475
    knc@aabenraa.dk

    Åløkke 5
    6372 Bylderup Bov

  • Lars Kristensen

    Lars Kristensen
    Venstre

    Formand for Kultur- og Fritidsudvalget

    mobil: 2147 4954
    lkri@aabenraa.dk

    Adelbyvej 9
    6330 Padborg

  • Eivind Underbjerg Hansen

    Eivind Underbjerg Hansen
    Venstre

    mobil: 2023 9174
    eunh@aabenraa.dk

    Øbeningvej 1
    6230 Rødekro

  • Carina Underbjerg Hansen

    Carina Underbjerg Hansen
    Venstre

    mobil: 4046 1088
    cuh@aabenraa.dk

    Farverhus 170
    6200 Aabenraa

  • Philip Tietje

    Philip Tietje
    Venstre

    Formand for Vækstudvalget for Land og By

    mobil: 6133 6677
    pti@aabenraa.dk

    Granholm 5 A
    6200 Aabenraa

  • Jens Wistoft

    Jens Wistoft
    Venstre

    mobil: 2013 3699
    jnw@aabenraa.dk

    Aabenraavej 22 A, st., Kiskelund
    6340 Kruså

  • Thomas Juhl

    Thomas Juhl
    Venstre

    mobil: 2172 9510
    trju@aabenraa.dk

    Ravsted Skolegade 5
    6372 Bylderup Bov

  • Søren Frederiksen

    Søren Frederiksen
    Venstre

    mobil: 2442 8272
    sfr@aabenraa.dk

    Sdr. Landevej 16, Kliplev
    6200 Aabenraa

  • Ditte Vennits Nielsen

    Ditte Vennits Nielsen
    Venstre

    mobil: 2764 2682
    dvn@aabenraa.dk

    Bovvej 45
    6330 Padborg

  • Bent Sørensen

    Bent Sørensen
    Venstre

    Næstformand for Social- og Sundhedsudvalget

    mobil: 2029 0520
    bso@aabenraa.dk

    Nybøl Skovvej 10
    6230 Rødekro

  • Karsten Meyer Olesen

    Karsten Meyer Olesen
    Socialdemokratiet

    Formand for Social- og Sundhedsudvalget

    mobil: 2913 3292
    kmol@aabenraa.dk

    Grønningen 66
    6230 Rødekro

  • Christian Panbo

    Christian Panbo
    Socialdemokratiet

    mobil: 7462 6674
    cp@aabenraa.dk

    Løgumklostervej 311
    6200 Aabenraa

  • Signe Bekker Dhiman

    Signe Bekker Dhiman
    Socialdemokratiet

    Formand for Børn- og Ungeudvalget

    mobil: 4166 4449
    sbekk@aabenraa.dk

  • Povl Kylling Petersen

    Povl Kylling Petersen
    Socialdemokratiet

    Næstformand for Børn- og Uddannelsesudvalget

    mobil: 2165 3652
    pkp@aabenraa.dk

    Barsmark Bygade 232
    6200 Aabenraa

  • Kim Brandt

    Kim Brandt
    Socialdemokratiet

    Næstformand for Arbejdsmarksudvalget

    mobil: 2014 1559
    kbr@aabenraa.dk

    Bovrup Kirkevej 64
    6200 Aabenraa

  • Erik Uldall Hansen

    Erik Uldall Hansen
    Socialdemokratiet

    Næstformand for Vækstudvalget for Land og By

    mobil: 2334 4453
    euh@aabenraa.dk

    Frueløkke 165
    6200 Aabenraa

  • Dorrit Knudsen

    Dorrit Knudsen
    Socialdemokratiet

    mobil: 2721 9567
    dmvk@aabenraa.dk

    Farversmøllevej 57
    6200 Aabenraa

  • Jonas Haase

    Jonas Haase
    Socialdemokratiet

    mobil: 6054 5746
    jnh@aabenraa.dk

    Forstallé 47
    6200 Aabenraa

  • Egon Madsen

    Egon Madsen
    Socialdemokratiet

    mobil: 2987 3737
    emad@aabenraa.dk

    Callesensvej 3
    6230 Rødekro

  • Arne Leyh Petersen

    Arne Leyh Petersen
    Dansk Folkeparti

    Formand for Teknik- og Miljøudvalget

    mobil: 2242 5158
    arlp@aabenraa.dk

    Agertoften 30, Hjordkær
    6230 Rødekro

  • Jette Julius Kristiansen

    Jette Julius Kristiansen
    Dansk Folkeparti

    Næstformand for Kultur- og Fritidsudvalget

    jjk@aabenraa.dk

    Lillegade 4, Kliplev
    6200 Aabenraa

  • Ida Smed Metze

    Ida Smed
    Dansk Folkeparti

    mobil: 2283 0822
    imme@aabenraa.dk

    Frueløkke 75
    6200 Aabenraa

  • Erwin Andresen

    Erwin Andresen
    Slesvigsk Parti

    mobil: 4031 6418
    ea@aabenraa.dk

    Almstrupvej 71
    6360 Tinglev

  • Kurt Andresen

    Kurt Andresen
    Slesvigsk Parti

    Næstformand for Teknik- og Miljøudvalget

    mobil: 2012 1262
    ka@aabenraa.dk

    Noldevej 29
    6372 Bylderup Bov

  • Jan Riber Jakobsen
    Konservativ Folkeparti

    mobil: 2932 2530
    jrj@aabenraa.dk

    Nørregade 35
    6330 Padborg

  • Rasmus Elkjær Larsen

    Rasmus Elkjær Larsen
    Konservativ Folkeparti

    Næstformand for Børn- og Ungeudvalget

    mobil: 2362 1010
    rel@aabenraa.dk

    Skovvænget 7, Hostrupskov
    6200 Aabenraa

  • Michael Christensen

    Michael Christensen
    Socialistisk Folkeparti

    tlf. 3054 6611
    mobil: 2330 3346
    mc@aabenraa.dk

    Nørtoft 11, Kollund
    6340 Kruså

  • Lene Dalsgaard Kræg
    Enhedslisten

    ldkr@aabenraa.dk

  • Ejler Schütt

    Ejler Schütt
    Liberal Alliance

    Formand for Arbejdsmarkedsudvalget

    mobil: 4042 6469
    es@aabenraa.dk

    Nørretoft 50, Løjt Kirkeby
    6200 Aabenraa

  • Jane Thorgeirsson

    Jane Thorgeirsson
    Uden for Parti

    mobil: 5188 9052
    jhtho@aabenraa.dk

    Kromai 10, Løjt Kirkeby
    6200 Aabenraa

KONTAKT BYRÅDET

Du kan kontakte alle byrådsmedlemmer via politikere@aabenraa.dk


KONTAKTPERSON

Thomas Kruse, sekretariatschef
Tlf.: 7376 6260 - tck@aabenraa.dk

Fotos af byrådsmedlemmer kan frit anvendes af pressen ved kreditering af Aabenraa Kommune. Andre, der ønsker at bruge billederne, skal kontakte sekretariatschef Thomas Kruse.